Zdjęcie z Kongresu Brydżowego w Sopocie, lipiec 2014 r.

Brydż w liczbach i nie tylko, czyli jak swój wolny czas spędzają ludzie na zachodzie.

Niektórzy z Was prawdopodobnie zadają sobie pytanie „czym tak naprawdę jest brydż?” Czasem spotykamy się z pytaniami czy jest to hazard. Nic bardziej mylnego! Brydż jest grą, która jest na olimpiadzie gier umysłowych. Niestety brydż w Polsce jest wciąż mało popularny i kojarzony bardziej z egzotyką niż z wieczorną rozrywką w gronie znajomych lub przyjaciół. Na Zachodzie, w państwach takich jak Francją bądź na Wyspach Brytyjskich, ludzie spotykają się w klubach czy domach na wieczorne partie, które niejednokrotnie wciągają towarzystwo na całą noc! Spójrzmy troszkę na liczby:
W Polskiej bazie klasyfikacyjnej (krótko mówiąc, w której możemy znaleźć zawodników, którzy kiedykolwiek byli członkami Polskiego Związku Brydża Sportowego) znajduje się niecałe 15 500 zawodników z czego zaledwie ciut ponad 6000 zarejestrowanych na rok 2014. Dla porównania w Holandii jest niecałe 17 milionów mieszkańców, a w 2013 roku zarejestrowanych było aż 86 000 zawodników. Zastanawiająca jest także przytłaczająca różnica klubów brydżowych w Polsce a w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach znajduje się ponad 600 działających klubów brydżowych, gdzie ilość tychże samych u nas w kraju można spokojnie policzyć na palcach jednaj ręki. A jak działa taki klub? Otóż zwykle grupa ludzi należąca do takiego klubu (głównie chodzi o lokalizację) przychodzi w dowolnym momencie dnia lub wieczoru (jeśli w takich godzinach klub funkcjonuje) i siada do gry! Nic prostszego. Wszystko odbywa się w przyjaznej atmosferze przy dostatku wszelakich trunków i przekąsek.
Jeszcze lepiej sprawa ma się we Francji. Tamtejszy związek skupia niecałe 100 000 zawodników! Uruchomionych jest także ponad 1 100 klubów brydżowych we wszystkich zakątkach Francji. Będąc na turniejach we Francji dostrzegliśmy fakt, że są one obsługiwane przez dostojnie ubranych kelnerów – koniecznie pod krawatem bądź muszką!
Równie ciekawie sprawa wygląda za Wielką Wodą. Tam przynależnych do federacji narodowej zawodników jest ponad 167 000, a zarejestrowanych klubów około 3200. W Stanach Zjednoczonych rozgrywane są także trzy razy w roku najbardziej prestiżowe turnieje/kongresy (nie licząc dziesiątek regionalnych) na naszym globie. Ściągają one tysiące brydżystów z całego świata i okolic, którzy w zależności od poziomu i preferencji brydżowych mogą wybrać sobie interesujący turniej i zasiąść wraz z partnerem bądź drużyną do zielonego stolika.
Patrząc na to wszystko, coś w tej grze musi być, że tak wiele ludzi na całym świecie uzależniło się od brydża w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Niektóre powody, które zmniejszyły popularność brydża w Polsce są jasne, inne trochę mniej, ale mamy nadzieję, że tak jak i na Zachodzie tak i w Polsce przyjdzie czas na tę niezwykle ciekawą i wciągającą grę intelektualną.

X

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Witaj! Zapytaj o zajęcia brydżowe online, które prowadzimy. Chętnie pomożemy Ci stać się lepszym brydżystą!
Rozpocznij rozmowę